Our Recent Straw Poll Wins

poll

See Who Is Supporting Chris Daniel!

Republican Leaders
Terry Lowry, The Link Letter
Gary Polland, Texas Conservative Review
Organizations

Houston Police Officers’ Union
Houston Realty Business Coalition
Harris County Deputies Organization
Katy Christian Magazine
Kingwood Tea Party
P.O.L.I.C.E. Inc.
Harris County Republicans
Harris County GOP PAC
United Republicans

Conservative Coalition of Harris County

Party Leaders
Larry Bush, Fmr. SD7 Chairman
Montie Watkins, SREC 15
Travis Bryan, SD 11
Marvin  Clede, SREC 18
Jim Hotze, SD 17
Glenda Bowles, SREC 6
Alice Rekeweg, SD 4
Rex  Teter, SREC 6
Larry Bowles, SD 6
Mark Ramsey, SREC 7
Sheryl Berg, SREC  11
Valoree Swanson, SREC 7
Bonnie Lugo, SREC 13
Tina Gibson, SREC 17
Barbara Meeks, Galveston County Chairwoman
Becky Berger, SREC 18
Precinct Chairmen
Peggy Lindow, Precinct 1
Louis R. “Jamie” Jamison Jr.,  Precinct 418
Randy Kubosh,  Precinct 2
Evan Norton, Precinct 430
Robert J. Kenney,  Precinct 5
Ed Johnson,  Precinct 440
Emily P. Redditt,  Precinct 6
Ned Ragan Watkins,  Precinct 444
Marvin Clede,  Precinct 8
John McReynolds,  Precinct 445
Chelsea Chapman,  Precinct 16
D. Diane Rowland, Precinct 451
Steve W. Brown, Precinct 18
Marcie Fessler, Precinct 452
Edward D. Huber, Precinct 468
Alice J. Rekeweg, Precinct 459
Bruce R. Baker,  Precinct 26
Bruce H. Campbell, Precinct 463
Eric J. Weinmann, Precinct 30
Tom Smith, Precinct 464
Alexander I. Shaskevich,  Precinct 32
Steve Williams, Precinct 476
Allyson Wilkinson,  Precinct 37
Tom Guyton, Precinct 477
Steven K. Howell,  Precinct 39
Rodney F. Deschamps, Precinct 479
Brad Creel,  Precinct 43
Ann Pavalock, Precinct 481
Herman Jadloski, Precinct 58
Mary K. Maxwell, Precinct 483
John Marshall Greene,  Precinct 60
Dale Morgan, Precinct 491
G. Brian Vachris,  Precinct 72
Stuart Mayper, Precinct 492
Eric Story,  Precinct 83
Marti Brownfield, Precinct 493
Randy Elms,  Precinct 90
Joe Pennington, Precinct 495
Nana McGregor, Precinct 93
Jim Thorpe, Precinct 498
Earl B. Boykin,  Precinct 97
Nelda Eppes, Precinct 505
Chris Jungman, Precinct 117
Christine Howard, Precinct 510
Carol S. Johnson,  Precinct 120
Herbert W. Clark, Precinct 514
Paul Hall, Precinct 124
Frances McAnear, Precinct 517
Linda Bowles, Precinct 125
Angelina D. Gooden, Precinct 537
Jim Hotze,  Precinct 128
Della Grusendorf, Precinct 540
Steve Damiani, Precinct 133
Chester Roundtree, Precinct 543
Melanie Flowers,  Precinct 140
Ginger Denos, Precinct 545
Russell Rush,  Precinct 155
Valoree Swanson, Precinct 552
Ralph E. Collier,  Precinct 168
Michael Morrison, Precinct 559
Art Oswald,  Precinct 174
Sarah Huynh, Precinct 567
Matthew Bernstein, Precinct 178
Helena Brown, Precinct 577
Patricia (Pat) Phillips,  Precinct 189
Rob Burchfield, Precinct 594
Karen Weiss,  Precinct 190
Deborah Kizer Hymer, Precinct 595
Louis “Butch” Davis,  Precinct 199
Bill Morris, Precinct 597
Darrell Nelms,  Precinct 200
Charles Cunningham, Precinct 599
Michael Ehinger, Precinct 206
Kay Hughes, Precinct 601
Larry P. Bowles,  Precinct 211
Edward L. Lapham, Precinct 602
Norm Wigington, Precinct 213
Brian Bishop, Precinct 608
Aaron Gabriel Adams,  Precinct 216
Michael J. Palmquist, Precinct 633
Susan Rutherford, Precinct 217
Reginald Clyde Grant Jr., Precinct 636
Annie Pati,  Precinct 218
Amy J. Powell, Precinct 641
Tom Zakes,  Precinct 220
Ed Sarlls, Precinct 644
Bonnie R. Lugo,  Precinct 223
Rebecca Stone, Precinct 647
Sharlette Marie Daniels,  Precinct 246
Mathai Vairamon Mathew, Precinct 660
Effie Hackett Williams,  Precinct 252
Tom Bazan, Precinct 661
Erich W. Wolz,  Precinct 255
Lisa Smith, Precinct 662
Mike Knox,  Precinct 262
Langston Gillum, Precinct 664
Fred T. Blanton,  Precinct 263
Barbara Buxton, Precinct 668
Jeff Burkett, Precinct 268
Eva Brown, Precinct 669
Giovanna Searcy, Precinct 278
Suzanne Davis, Precinct 671
Henry Chapman,  Precinct 293
Karen Price, Precinct 679
Beth Akin, Precinct 297
Marilyn Peacock, Precinct 687
Tim Taft, Precinct 298
Tom O’Neill, Precinct 697
Robert Jones, Precinct 306
Stacey Hastings, Precinct 709
Jim Kirkwood,  Precinct 310
Martin Rogoff, Precinct 713
Mike Holsey,  Precinct 312
Pat Monks, Precinct 718
David E. Dick,  Precinct 313
Dennis Thornton, Precinct 721
Ann Lee,  Precinct 315
Jim McSpadden, Precinct 727
Jon Taylor,  Precinct 322
Dorothy Howell Carroll, Precinct 728
Robert Lester,  Precinct 323
Joseph R. Spence, Precinct 732
Gilbert Vasquez,  Precinct 325
Ernie Garcia, Precinct 747
Steven M. Pilling,  Precinct 328
Charles Waldie Jr., Precinct 751
Arthur D. Peterson,  Precinct 335
Dan Comstock, Precinct 759
Molly Reagan Salazar,  Precinct 343
Guy Paul Jacks, Precinct 780
Travis Bryan,  Precinct 347
Ken Moore, Precinct 793
Jeffrey A. Larson,  Precinct 349
Richard S. Feiden Jr., Precinct 800
Kelly W. Waterman,  Precinct 369
Cyndi Lawrence, Precinct 804
Joan McMillan,  Precinct 377
Drake Cameron, Precinct 805
Bill Fagan, Precinct 380
Rhonda Omberg, Precinct 839
Arbie Parnell, Precinct 381
Joseluis R. Ablaza, Precinct 850
Carl Russell,  Precinct 383
Mike Bristow, Precinct 881
Tom Cottar,  Precinct 386
Kelly Horsley, Precinct 877
James Penny, Precinct 387
Keith Kerr, Precinct 927
Randy Orr, Precinct 413
Michael Franks, Precinct 993
Mike Robertson,  Precinct 415
Josh Flynn, Precinct 995
Elected Officials
Congressman Kevin Brady
Representative Gary Elkins
Congressman Pete Olsen
Representative John Davis
Congressman John Culberson
Commissioner Jack Cagle
Congressman Steve Stockman
Council Member Al Hoang
Texas Attorney General Greg Abbott
Council Member Jack Christie
Senator Tommy Williams
Constable Ron Hickman
Senator Larry Taylor
Constable Phil Sandlin
Representative Jim Murphy
Representative Wayne Smith
Representative Bill Callegari
Former State Senator Mike Jackson
County Clerks
District Clerks
Heather Hawthorne, Chambers County
Barbara Adamick, Montgomery County
Joyce Hudman, Brazoria County
Rhonda Barchak, Brazoria County
David Pasket, Grimes County
Donna Brown, Liberty County
Dwight Sullivan, Galveston County
Kathy E. Clifton, District Clerk, Polk
Mark Turnbull, County Clerk, Montgomery
Rebecca Elliot, District Clerk, Fort Bend
Schelena Walker, Polk County
Patti Henry, Chambers County
Paulette Williams, County Clerk, Liberty
John Kinard, Galveston County
Diane Wilson, County Clerk, Fort Bend
Patricia Spadachene, Waller County
Gay Wells, Grimes County
Community Leaders
Cathie Adams
Hon. Beverly Kaufman
Fred Caldwell
Chris Pappas
Hon. Robert Eckels
Hon. Paul Pressler
Norma Jeter
Hon. Mike Stafford
Bert Keller
Robert “Bob” Stover
Earl Lairson
Fred Zeidman
Hon. Bill Morris
Hon. Jon Lindsay